קטגוריות
מאמרים

עשרת הדיברות לניהול ותכנון פיננסי נכון

 

"המנוע שמניע את היזמות אינו חסכנות אלא רוווח "  -  ג'ון מיינארד קיינס

מילון מושגים בסיסי

הקדמה

כבעלי עסק בינוני או קטן אנו נדרשים לתפקד פעמים רבות גם כמנהלי כספים, גם כחשבים,גם כמנהלי שיווק וגם מנהלי מכירות.
המטלות על גבינו הן לעיתים כה רבות שאנו לא מתפנים לעסוק בניהול השוטף.אחד הדברים  שמונעים ממנהלי עסק לעסוק בניהול השוטף הוא טרדות פיננסיות למינהן. לרוב אנו גם לא תמיד שולטים בכל שלל המונחים שהבנקאי שלנו או ספק הכסף שלנו משתמש בהם.
ריכזנו כאן מספר מונחי יסוד שאחרי קריאה שלהם ניתן יהיה להבין יותר טוב איך הבנקאי מסתכל עלינו ועל פי אילו אמות מידה הוא בוחן אותנו.

1. תיכנון פיננסי מהו ?
תיכנון פיננסי מתחלק לתיכנון קצר טווח וארוך טווח .
תיכנון פיננסי קצר טווח מטרתו לאפשר לנו כבעלי עסק לנהל את הפעילות היומיומית  של העסק שלנו באמצעים השוטפים  (נזילים) כסף ושווה כסף  שיש ברשותנו .
 לצורך העניין האמצעים השוטפים של העסק  כוללים :
מזומן.
פיקדונות לזמן קצר שניתנים למימוש.
חייבים
מלאי
תיכנון פיננסי לטווח ארוך מטרתו לאפשר לנו להגיע בטווח הארוך לשימוש במינימום אמצעים שוטפים שהם נושאים כידוע תשואה נמוכה לניהול העסק.
מילכוד 22: הנכסים הנזילים מייצרים לעסק תשואה נמוכה מאוד  .
הנכסים הקבועים מייצרים לעסק תשואה גבוהה יותר.
אנו רוצים להשתמש בכמה שפחות נכסים נזילים אבל ניהול העסק השוטף דורש כמה שיותר אמצעים נזילים.
דוגמא אמיתית – לאחד מלקוחותינו יש מבנה ששוה מליון $  .הוא  צריך לשלם בחודש מרץ את המשכורות  לעובדים . כיוון שבחודש פברואר היה  קושי בגביה  לא היה  לו מספיק כסף  למשכורות.
באותו חודש הוא משול למטוס מנהלים יוקרתי שצוות התחזוקה שלו לא תיחזק את המטוס כראוי והוא ללא טיפת דלק להמראה.
טיפ : תיכנון פיננסי שוטף מורכב מכל 4 הממשקים ואי אפשר להזניח אחד על חשבון השני.

:2. תזרים מזומנים :
כפי שראינו בפרק הטיפים שלנו  עסק קם או נופל על תזרים מזומנים ולא על רווחיות.
תזרים המזומנים שאנו עורכים ועוקבים אחריו מגדיר את ההכנסות   וההוצאות של העסק לתאריך נקודתי לאורך זמן .כלומר – זהו דו"ח המפרט את התקבולים ( הכנסות ) ותשלומים (הוצאות) של כספים, הנובעים מפעילותו הכוללת של העסק.
התזרים המזומנים מאפשר לנו כבעלי עסק לדעת ולחזות את צרכי העסק –אבל בדיוק רב יותר את צרכי המזומנים של העסק שלנו ולהתכונן מראש ללא שליפות ואילתורים של הרגע האחרון.
 דוגמא אמיתית :תזרים המזומנים  שערכנו מראה לנו שבחודש ינואר יהיה מחסור במזומן בעסק כלומר תהיה חריגה רצינית בחשבון הבנק. אנו מראש ניגשים לבנקאי –ראה טיפים – ומגישים בקשה להלוואת ביניים או הלוואת גישור לתקופה זו.
אם לא נתכן את תזרים המזומנים שלנו נכון נגיע לחודש ינואר ואז או שנשלם ריבית גבוהה על החריגה בחשבון או שגרוע מכך יאיימו עלינו בהחזרת צ'יקים שמבחינתנו זהו אסון .
במצב זה אנו ניגשים לפתרונות מהירים שעולים לנו הרבה יותר כסף וגם משבשים את הפעילות העיסקית שלנו כי אנו מתרכזים בלחפש כסף במקום בניהול והבאת עבודה והכנסות לעסק.
טיפ :גם כשנראה שהפתרון המהיר והקל בזמן לחץ הוא לפנות למקורות חוץ בנקאיים (שוק אפור וכדומה ) הניסיון מלמד שמי שנכנס לשוק הזה אינו מצליח לצאת וגוזר גזר דין מוות על העסק שלו ועל חייו הפרטיים.לכן, גם אם ההתמודדות היומיומית נראית כקשה מאוד עד בלתי אפשרית עדיין היא עדיפה עשרות מונים על מקורות חוץ בנקאיים.

3. ניהול חייבים  :
ניהול חייבים ( כאן ליצור קישור לפרק ניהול חייבים ) הוא אחד הדברים הקשים ביותר וגם השנואים עלינו כבעלי עסקים.
אבל גם הוא קריטי לקיומו של העסק.
מהו ניהול חייבים ? ניהול חייבים הוא אחד הנכסים השוטפים החשובים ביותר של העסק לאחר המזומנים של העסק. הנכס הנ"ל כולל גבייה יעילה ואסטיבית של חובות של לקוחות העסק וכן השגת בטחונות משמעותיים לחובות אלו. בטחונות שיאפשרו את הניהול השוטף של העסק באמצעות הנכסים שנקראים הנכסים השוטפים.
זה כולל כמובן את ההגדרה הברורה של מדיניות האשראי של העסק ללקוחות מסוגים שונים על פי הגדרות שידועות לבעל העסק ונובעות גם מאילוצים של תחרות ,שיווק ורצון לנתח שוק כזה או אחר בשוק שבו אנו נמצאים.
כאשר אנו מנסים לקבוע את מדיניות האשראי של העסק שלנו ללקוחות שונים עלינו לא לשכוח לקחת בחשבון את עלות המוצר והרווחיות שלנו על אותו מוצר או קבוצת המוצרים שאותו לקוח רוכש מאיתנו , את היקף החשיפה שלנו לאותו לקוח וכיצד זה ישפיע על העסק שלנו במקרה ולא יוכל לעמוד בהתחייבויותיו , מצבו הכלכלי או הפיננסי של אותו לקוח וגם ובעיקר סוג הלקוח ואופיו. אנו לעיתים קרובות בבואנו למכור שוכחים שאנו עוסקים באנשים
כמאמר הפתגם הידוע :"its all about people " .
רצוי לקבוע את היקף החשיפה גם לפי זהות ואופי הלקוח עד כמה שניתן כמובן.
טיפ: בנושא גביה אין לצאת להפסקה ואין הנחות כי המשמעות היא חיסרון בכיס.

4. ניהול מלאי
בעסקים רבים מאוד שאני מכיר המלאי מהווה מרכיב עיקרי בנכסים השוטפים של העסק.
וידוע לכולנו שמלאי הוא לא תמיד כסף.
מלאי לפי  ההגדרה (כאן ליצור קישור לפרק על מלאי ) הוא חומר גלם,מוצר בתהליך היצור או מוצר מוגמר.
מילכוד 22 -1:  ככל שהמלאי גדול יותר אפשרויות המכירה שלנו גדלות אבל מלאי גדול מעיק על תזרים המזומנים והפעילות השוטפת ומתבטא  לעיתים בתשלום ריביות גבוהות.
מילכוד 22 -2 : ככל שרכישת המלאי גדולה יותר עלויות הכרוכות ברכישתו כמו הנחות ספק על רכישה גדולה, הוצאות קבועות הכרוכות בקניית המלאי וכו . קטנות אך ככל שהמלאי גדול יותר הסיכוי שחלקו יהיה מלאי מת גדול יותר.
ברור מכך שאם נדע לנהל את המלאי בצורה נכונה נחסוך הרבה מאוד כסף.
כמובן שניהול המלאי הרבה יותר מסובך מכך.
דוגמא אמיתית: יצרן החליט לעבוד בשיטת jit  . –ניהול של קבלת הסחורה או חומרי הגלם בדיוק בזמן היצור או כניסה לתהליך היצור הספציפי. בשביתת הנמלים הגדולה הסחורה הגיעה לארץ בזמן אבל לא נפרקה וחזרה לקפריסין. היצרן נאלץ להשבית את קווי היצור שלו למשך חודשיים ועמד על סף סגירת המפעל.
טיפ : זכור - מלאי הוא כסף יקר .מלאי הוא לא כסף עד אשר מומש.

       השתדל שהמלאי שלך ישב אצל הספק שלך עד כמה שהדבר אפשרי.

5. אשראי שוטף
אשראי שוטף מתקבל בעצם משני מקורות .
מקור ראשון שכולנו מכירים הוא האשראי הבנקאי . חשוב לזכור כי האשראי הבנקאי השוטף בד"כ נחשב לאשראי היקר ביותר מאחר ובמסגרת השוטפת בד"כ מרווחי הריבית הם ברמה של פריים+3.3 על 80 % מהמסגרת ועל 20% הנותרים היא פריים +4.4 ובנוסף קיימת עמלת הקצאת אשראי של 1.8% לשנה הנגבית אחת לריבעון מראש. 

אשראי ספקים  הוא המקור השני שלעיתים אנו לא שמים לב אליו או לא מתייחסים אליו כאשראי  לכל דבר הוא אשראי שאנו מקבלים מהספקים שלנו.
הסיבה שאנו נוטים לא להתייחס תמיד או בד"כ לאשראי ספקים כאשראי לכל דבר ועניין היא -כיוון שספק הסחורה אינו דורש מאיתנו בטחונות,אנו הלקוחות שלו והוא מתייחס אלינו באדיבות ובחן,האשראי הנ"ל  אינו מחייב מימון כלומר לכאורה איננו משלמים עליו.כמובן שלא ניתן להתעלם מכך שבשנים האחרונות הסביבה העיסקית בישראל היא תחרותית מעין כמוהה ועסקים רבים רואים בנתינת אשראי ללקוחות מעין מנוף רציני להגדלת המכירות לאותו עסק.
מילכוד 22: ככל שנרכוש סחורה רבה יותר אצל ספק מסויים נהיה גורם משמעותי בעיסקו  ונקבל הנחות גדולות אולי אבל גם נגדיל את חשיפת האשראי שלנו אצלו והוא יתחיל לבקש מאיתנו יותר בטחונות.
טיפ  :  עדיף תמיד להשתמש באשראי ספקים .בד"כ אשראי זה זול יותר ובד"כ אינך נדרש להמציא בטחונות מיוחדים.

טיפ : נהל מו"מ עם הבנקאי לגבי מחיר האשראי השוטף  - כלומר בדוק את המרווח מעל הפריים ונסה להקטינו.

6. אשראי בנקאי
הבנק שלנו הוא ספק לכל דבר מבחינתו. הספקים הרגילים מספקים לנו סחורות וחומרי גלם וכך גם הבנק. הסחורה שהבנק מספק לנו נקראת – כסף .אסור לנו לעולם לשכוח שהבנק הוא ספק לכל דבר ועניין .אך בניגוד לספקי הסחורה שלנו שהם מומחים בתחומם אבל לא במתן אשראי ספקי הכסף שלנו –קרי הבנקאים שלנו -הינם מקצוענים בתחומם כלומר הם מתמחים במתן אשראי וזה עיסוקם העיקרי ומקור הרווח שלהם ולכן הם דואגים למרווחים נכונים או כמה שיותר גבוהים ולבטחונות טובים.
מילכוד 22 : הבנק יתן לך כסף אם יש לך בטחונות טובים . אבל – אם יש לך בטחונות טובים לעיתים אינך זקוק לכסף של הבנק.
מילכוד 22 : הבנק יציע לך כסף בדרך כלל מתי שיש לך כסף. כאשר אתה צריך את הכסף בדחיפות הבנק יפחד ויהסס וידרוש בטחונות שלא יהיו לך בהכרח.

משפט חכם :   לוקחים כסף מהבנק ( אשראי ) כשאפשר ולא כשצריך. כשצריך לא תמיד תקבל.

משפט חכם: לעיתים התנהלות הבנק עם לקוחותיו  משולה לנתינת מטריה ביום חמסין או לחילופין שמשיה ביום גשום.


דוגמא אמיתית :
טיפ : חשוב לבחון את כדאיות החזקת הכספים בפק"מ או תוכנית חיסכון מול ניצול אשראי מאחר והמרווחים הם תמיד לטובת הבנק. לעיתים זה עלול להגיע גם למרווחים של 10% לשנה.


יחסי נזילות מונחים שחשוב  לדעת :

7. היחס השוטף – היחס בין הנכסים השוטפים (נקרא ע"י רבים גם הרכוש השוטף ) לבין ההתחייבויות  השוטפות מוגדר כיחס השוטף.

הוא מלמד בד"כ על מצב הנזילות של הפירמה.רצוי שהיחס יהיה מעל 1  .

8. היחס המהיר – היחס בין הנכסים השוטפים (בניכוי  מלאי ) – לבין ההחייבויות השוטפות.

9.  רמת נזילות מיידית -היחס בין המזומנים ושווי המזומנים שבעסק לבין ההתחייבויות השוטפות.

10. מדד למרווח ההגנה  -  זהו המדד לכמה זמן העסק יכול לשרוד מבלי שיכנסו תשלומים או כספים לקופה . (לדוגמא בזמן מלחמה וכו ) . זהו היחס בין המזומנים ושווי המזומנים שבעסק לבין התשלומים ליום (מוכפל במספר הימים ).

מקרא סימנים:

זהו טיפ                     

מילכוד 22

.   נקודה למחשבה -דוגמא אמיתית        

    

רח' דרור 9 נס ציונה. נייד: 050-7890847, פקס: 077-7282309. karazi@012.net.il
טיפים לעבודה מול ספקים | יעוץ בנקאי |  | הלוואות לעסקים קטנים בערבות מדינה | תזרים מזומנים לעומת דו"ח רווח והפסד | שאלות ותשובות | חזון עסקי | הלוואות לעסקים | טיפים לעבודה מול הבנקים | פרופיל אישי | אפק - יעוץ בנקאי והפחתה בעלויות פיננסיות | עשרת הדיברות לניהול ותכנון פיננסי נכון | הלוואות לעסקים - קרן סיוע | קרן סיוע– חלק ב | חוות דעת מומחה | צור קשר | שיתופי פעולה |